Stojąc właśnie przed koniecznością podjęcia decyzji o tym, jak wyglądać będzie otoczenie domu, większość osób nie zastanawiając się wiele, wybiera kostkę brukową, która jest aktualnie najpopularniejszych sposobem na stworzenie efektownego i spełniającego wszystkie podstawowe wymagania podjazdu. Czy jednak rzeczywiście to kostka brukowa jest najlepszym rozwiązaniem, a może warto wziąć pod uwagę także inne możliwości?
Kostka granitowa – ciekawa alternatywa
Jeszcze nie tak dawno kostka granitowa nie miała praktycznie żadnej konkurencji, jeżeli chodzi o wykonywanie ścieżek, podjazdów czy różnego rodzaju alejek. Wiele się zmieniło wraz z rozwojem kostki brukowej, która okazała się tańsza i zaczęła wypierać granit. Aktualnie jednak sytuacja ponownie ewoluuje i kostka granitowa znów zaczyna być doceniana.
Kostka granitowa jest przede wszystkim materiałem bardzo wytrzymałym, odpornym oraz trwałym – w naszym klimacie, kiedy mamy do czynienia zarówno z wysokimi, jak i niskimi temperaturami oraz sporą wilgocią sprawdza się o wiele lepiej niż kostka brukowa. Granit jako materiał cechuje się przede wszystkim wysoką odpornością na ścieranie oraz czynniki środowiskowe – niestraszne mu promieniowanie UV oraz intensywna eksploatacja. Wszystko to sprawia, że zachowuje on swoje walory dekoracyjne przez naprawdę długi okres czasu. W odróżnieniu od kostki wykonanej z betonu, kostka kamienna z biegiem lat wygląda nawet lepiej niż na początku, upływ czasu dodaje jej tylko charakteru. Według osób zajmujących się sprzedażą nieruchmości, kostka granitowa podnosi także prestiż domu oraz wpływa na jego wartość w oczach potencjalnych nabywców.
Różnorodna oferta firm brukarskich sprawia, że granit nie jest już nudnym materiałem i w niczym nie ustępuje kostce brukowej (kostka granitowa dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, jak i wymiarowych). Z granitu produkuje się także specjalne elementy takie jak np. krawężniki granitowe, dzięki czemu przy wykorzystaniu tego kamienia jesteśmy w stanie tworzyć naprawdę efektowne nawierzchnie.
Jeżeli chodzi o zalety kostki granitowej, nie można zapominać przede wszystkim o tym, że jest ona łatwa w pielęgnacji i czyszczeniu. Najbardziej efektywnym sposobem, który pozwala dbać o estetyczny jej wygląd, jest używanie myjki ciśnieniowej – należy jednak pamiętać o tym, aby podczas jej używania strumień wody kierować na powierzchnię, zawsze pod kątem, co zapobiega wymywaniu piasku ze szczelin (gdyby już do takiej sytuacji doszło – piasek należy uzupełnić, co ma szczególne znaczenie dla stabilności i wytrzymałości nawierzchni wykonanej z kostki granitowej).
Wady kostki granitowej
Za wysoką jakość, wytrzymałość oraz elegancki wygląd trzeba niestety zapłacić. W tym miejscu należy sobie jasno powiedzieć, że kostka granitowa jest rozwiązaniem o wiele droższym od swojego betonowego odpowiednika. Jako jej wady wymienia się także brak możliwości uzyskania idealnie równej powierzchni, co utrudnia m. in. chodzenie po nich w szpilkach.
Kostka kamienna, mimo iż nie wymaga zabiegów związanych z dodatkową impregnacją czy koloryzacją, jak ma to miejsce w przypadku kostek betonowych, to może być jednak narażona na działanie czynników biologicznych, takich jak np. mech (szczególnie, wtedy kiedy ułożona jest w miejscach, które są bardzo słabo nasłonecznione), wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków, które nie wpłyną negatywnie na jej wygląd. W większości przypadków utrzymanie w dobrym stanie kostki kamiennej nie stanowi jednak większego problemu.
Podsumowując — mimo kosztów związanych z zakupem kostki granitowej, stosunek jakości do ceny tego rozwiązania przemawia zdecydowanie na jego korzyść. Jeżeli więc zależy Ci na wysokiej wytrzymałości oraz estetyce terenu wokół domu, materiał ten może być idealnym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie – z pewnością warto się nad tym zastanowić! Kostka kamienna to bowiem doskonały wybór dla osób ceniących sobie klasykę, elegancję i trwałość.